MVDr. Ivana Lupečková

·          veterinární lékař

·          Hruška  80, 798 27 Němčice nad Hanou

·          telefon : 581 111 440, mobil : 777 140 159

·          e-mail : dr.i.lupeckova@volny.cz

 

v současnosti neordinuji, musíte se obrátit na jiné veterináře

Základní informace AKTUALITY   Pracovní doba Mapa

Odkazy)))) Kontakt

AKTUALITY :  

 

CESTOVÁNÍ SE PSY DO ZAHRANIČÍ

 

KASTRACE

 

·  Cestování se psy do zahraničí

 

Chystáte se vycestovat za hranice a chcete s sebou vzít i svého čtyřnohého mazlíčka? Že nevíte, jaké máte povinnosti před odjezdem? Pak čtěte dále…

Cestování se zvířaty z České republiky do ostatních členských států EU (vyjma Velké Británie, Irska, Švédska a Malty), zpětný návrat a dovoz zvířat ze všech členských států EU do ČR

Musí být splněny tyto požadavky:

1. pas (Pas zvířete v zájmovém chovu - je to jednotný doklad platný ve všech členských státech Evropské unie. Každý pas je označen kódem země - pro Českou republiku písmena CZ - a pořadovým číslem přiděleným Státní veterinární správou ČR. Vzor pasu pro Českou republiku byl schválen Státní veterinární správou ČR. Chovatel pas získá u schváleného soukromého veterinárního lékaře)

2.identifikace zvířete mikročipem. Označení mikročipem provádí soukromý veterinární lékař. K označení je možné použít pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení - ISO 11784 a ISO 11785.Zvířata, která nejsou zapsána v plemenných knihách, musí být označena mikročipem.)

3.očkování proti vzteklině (zvířata musí být očkována od 3 měsíců stáří. Toto očkování provádí soukromý veterinární lékař v souladu s vakcinačním schématem dané očkovací látky.)

Členské státy mohou povolit cestování s mláďaty mladšími 3 měsíců, která nejsou očkována proti vzteklině, pokud jsou provázena pasem a od narození pobývala v tomtéž místě aniž by přišla do styku s volně žijícími zvířaty, nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá.

Stejné podmínky platí pro zpětný návrat a dovoz zvířat z těchto evropských států, které nejsou členy EU:Andorra, Chorvatsko, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko, Vatikán

Členské státy, které si stanovily další podmínky: Finsko - ošetření proti echinokokóze (Ošetření musí být provedeno a potvrzeno soukromým veterinárním lékařem. V pasu musí být zaznamenáno datum a hodina ošetření, název přípravku a výrobce. Ošetření musí být provedené ne více než 30 dní před vstupem do země, do pasu musí být zaznamenána také dávka přípravku.)

Členské státy nedovolující přemístění mláďat mladších 3 měsíců na své území: Itálie, Kypr, Lotyšsko, Polsko, Francie, Španělsko

Cestování se zvířaty z České republiky do Velké Británie, Irska, Švédska a Malty

Musí být splněny tyto požadavky:

1. pas

2. identifikace zvířete mikročipem

3. očkování proti vzteklině

4. sérologické vyšetření na vzteklinu (k tomuto vyšetření odebere schválený soukromý veterinární lékař vzorek krve a odešle - po domluvě s lékařem může zajistit odeslání i chovatel - k vyšetření do schválené laboratoře. Minimální hodnota hladiny ochranných protilátek musí být 0,5m.j./ml.http://www.svscr.cz/index.php?art=945)

5. ošetření proti echinokokóze (ošetření 24 - 48 hodin před vstupem do země. Ošetření musí být provedeno a potvrzeno soukromým veterinárním lékařem. V pasu musí být zaznamenáno datum a hodina ošetření, název přípravku a výrobce.)

6. ošetření proti klíšťatům (ošetření 24 - 48 hodin před vstupem do země - k ošetření nelze použít obojek proti klíšťatům. Ošetření musí být provedeno a potvrzeno soukromým veterinárním lékařem. V pasu musí být zaznamenáno datum a hodina ošetření, název přípravku a výrobce.)

Štěňata a koťata mladší 3 měsíců nesmí cestovat. Cestovat s nimi lze pouze tehdy, pokud tyto členské státy udělí výjimku.

http://www.luckam.estranky.cz/

 

 

·  Kastrace - řešení nežádoucího množení zvířat

Jako typická veterinářka na dědině vím, že téměř v každém domu je aspoň jedna kočka. Na myši, na mazlení, nebo je proto,že se na dědině další zvířátko navíc prostě očekává. Kočky mám velice ráda, jsou to inteligentní, nezávislá a velice milá zvířátka. O to víc mě vadí, že pořád přetrvává zcela nehumánní a VŽDY velice bolestivé zabíjení nechtěných narozených koťat. Zabíjí je majitelé koček, kteří si neuvědomují, že se nejen chovají nelidsky, že koťata topená nebo jiným brutálním způsobem zabitá často velice trpí a umírají i hodiny v obrovských bolestech. Ale přestupují tím i několik paragrafů zákona 246/1992 Sb.zákona ČNR na ochranu zvířat proti týrání

Topení koťat a jiné zabíjení je jev zatím bohužel ještě pořád rozšířený a velmi častý, nestalo se mi, že by za ty roky co bydlím na dědině někdo přinesl nechtěná koťata ke mně k humánnímu a jedinému možnému způsobu utracení. A proto bych moc ráda oslovila všechny majitele koček v co nejširším okolí, a chtěla bych je poprosit, aby si uvědomili, že i malé narozené kotě je živý tvor a cítí a vnímá bolest, a že člověk si domestikací zvířat vzal na svoje bedra taky zodpovědnost za jejich zdraví i za to, že jim nebude bezdůvodně ublíženo.

Někteří lidé koťata nechají žít, a potom složitě shánějí komu by je dali. A víte že dvě kočky, které odchovají ročně osm až 18 (3 x po 6 ti) koťat, jsou schopny během sedmi let založit základ pro další rozmnožení "kočičích rodin" o počtu 174 760 koček! Mimoto více než polovina odchovaných koťat se nedožívá ani roku věku, hrozí jim závažná onemocnění, otravy, setkání s většími predátory, zakousnutí cizím psem, nebo přejetí autem atd...

Zodpovědný majitel který nechce mít problémy s množstvím koťat si vybere jediné možné řešení - zamezení březosti koček

A zvolí buď

1. medikamentózní řešení - podáním hormonální antikoncepce (ve formě tablety nebo injekce), kdy dojde k oddálení říje

2. chirurgické řešení - sterilizace (kastrace) kočky

Obě metody mají své pro i proti.

V případě hormonální sterilizace se jedná o proces časově omezený, injekce (tablety) se musí podávat v přesném časovém období, a pokud zapomenete, může se stát, že kočka bude mít blízké době opět říji a následně i koťata, dlouhodobě podávané hormony mohou mít nepříznivý vliv na zdravotní stav kočky (není to ovšem tak často, jak se traduje), ale majitel musí dodržet termíny podání hormonů a to znamená doživotně , pokud nechcete mít od vaší kočky koťata, dvakrát ročně podat antikoncepci

Oproti tomu chirurgická metoda znamená sice dost organismus zatěžující zásah, ale je to řešení konečné, kočka nemá říji, netoulá se, a hlavně NEMÁ KOŤATA. Na druhou stranu je třeba uvážit možná rizika. Kastrace představuje operační výkon, prováděný v celkové anestézii. Pokud má zvíře dobrou kondici, riziko komplikací během výkonu a po něm není velké.

 

KASTRACE ANO NEBO NE ?

Pro:

nejlepší metoda, jak zabránit nežádoucímu rozmnožování

provádí ji veterinář, je bezpečná

zvíře je hravé, zdravé, přítulnější

v průměru se dožívá vyššího věku.

Proti:

je proti přirozenému pudu rozmnožovat se a uchovat rod

kočky po kastraci často tloustnou

zásah do přirozenosti koček, změna povahy

Mezi majiteli zvířat a odpůrci kastrací se tradují mnohé mýty a nepravdy

Hlavními důvody, které uvádějí, jsou, že kočky by měly mít aspoň jednou v životě koťata, že kastrované kočky zleniví a přestávají chytat myši, ztloustnou, změna se jim povaha.

Kočka mít koťata nemusí. Budeme-li opět argumentovat čistě medicínskými fakty, pak bylo prokázáno, že gynekologické obtíže a hormonální problémy postihují stejným dílem kočky po koťatech, jako kočky , co koťata nikdy neměla.

Jestli kočky a kocouři po kastraci tloustnou ? Ano, pokud jim neomezíte dávku krmení (mají všeobecně méně pohybu, nemají snahu se toulat atd), je to tedy jen na majiteli v jaké kondici jejich zvíře bude

Co se týká povahy- kastrace způsobí zklidnění. Například kocouři i kočky se více drží doma, nevyhledávají rvačky, ale neznamená to, že by byly lenivé a apatické. A i když na vesnici je kočka chována hlavně na lov myší, pokud kočka před kastrací myši lovila, kastrací se její povaha nezmění a myši loví dál.

Pokud by vás zajímal můj názor, tak já se jednoznačně přikláním ke sterilizacím nebo kastracím koček. Někteří možná namítnou, že „je to proti přírodě“, ale pokud půjdeme do detailů, celý chov zvířat jako domácích mazlíčků s přírodou nic společného nemá.

Proč kastrovat kočku ?

z čistě zdravotních důvodů - zamezíme nechtěnému nakrytí a nutnosti nechat utratit koťata nebo pracně pro ně hledat nové majitele, ale zamezí se i přenosu závažných infekcí a parazitóz, které volně se toulající, nikdy nevakcinované a neodčervované kočky, rozšiřují (virové choroby - FIP, FIV, FeLV , parazitózy jako svrab, blechy, škrkavky, toxoplazmóza, tasemnice), ale v době říje jsou i velice časté úrazy koček a kocourů (hlavně způsobené pokousáním při vzájemných rvačkách, které velice často zhnisají)

Kastrace kočky - co vás čeká ?

Co je kastrace ?
Před kastrací bezpodmínečně musí mít kočka minimálně 12 hodin (nejlépe 24 h) hladovku a i odepřený přístup k pití. Kastrace koček se provádí dvěma způsoby - tzv. ovariohysterektomie - odstraněním vaječníků, vejcovodů a dělohy, nebo tzv. ovariektomie -  odstraněním pouze vaječníků.
V případě sterilizace jsou pouze podvázány vaječníky, kočka má nejen normální hladinu hormonů , ale i zachovanou říji (ovšem nemůže mít koťata) Někdy může dojít i ke vstřebání podvazujícího materiálu a tím obnovení plodnosti kočky.

Jaký je průběh operace a uzdravování ?

Operace je provázena v celkové narkóze, kočce je vyholeno operační místo, zdesinfikováno, řezem (nejčastěji na bříšku) je vyndána a chirurgicky odstraněna děloho i s vaječníky, krevní cévy podvázány a kastrační rány na děložním těle jsou šité vstřebatelným materiálem, tím je šitá i svalovina, podkoží, a kůže je šitá nejčastěji nevstřebatelným materiálem. Stehy se musí za určitou dobu u veterináře odstranit. Kočka jsem v době operace pod trvalým dohledem, jsou jí aplikovány antibiotika jako prevence proti případným bakteriálním komplikacím, rehydratační roztok, mast do očních víček a po operaci do probuzení je na vyhřívané podložce.

Druhý den by měla kočka být opět zkontrolována u veterinárního lékaře, a případně musí dostat další dávku antibiotik. V případě že vše dobře probíhá, kočka si ránu nelíže a nenastaly jiné komplikace, poslední návštěva je odstranění stehů.

Uzdravování koček je rychlé a v naprosté většině bez komplikací. Kočka je již druhý den schopna normálního pohybu, jakmile se úplně probere z narkózy může jíst a pít to co je zvyklá. U koček která chytají myší a požírají je ovšem dejte pozor, po dobu do odstranění stehů by kočka neměla přijímat v potravě žádné tvrdé části (kosti atd) a měla by být pod dohledem, ne venku na dvorku atd...

Následující dny si může zvíře začít ránu olizovat nebo okusovat, dochází tak k mechanickému poškozování a následnému mokvání kůže v okolí rány. Tak se proces hojení komplikuje. Ránu udržujte v čistotě a suchu.

Kočka má říji v době operace nebo dokonce je už březí - co potom následuje ? Pokud je kočka v říji (často jsou to právě prodloužené říje trvající i několik týdnů, které majitele koček vedou k jejich kastraci), nebo je v době operace kočka opět březí - i to se může stát. Obecně může být kastrace provedena v kteroukoliv dobu, a to i době, kdy kočka čeká koťátka. Mnohokrát si majitel ale není vědom, že jeho kočka je březí. Pokud máte nejasnosti nebo podezření na těhotenství, ale nejste si jisti, informujte o tom svého veterináře ještě před zahájením operace. Řezná rána může být opět zavřena a těhotenství může proběhnout nebo může být provedena kastrace a vyvíjející se koťata jsou odstraněna spolu s dělohou. Ovšem takováto komplikace operace (jak březost, tak i říje) znamená, že děloha je více prokrvena, operace je o to složitější a náročnější, a tím jistě i dražší

Kdy po koťatech můžete nechat kočku kastrovat ? Vývoj mléčných žláz, který přichází spolu s kojením může kastraci mírně ztížit. Ideální je kastraci provést cca jeden měsíc po odstavení koťátek.

Nejvhodnější věk kočky na kastraci Nejvhodnějším věkem pro kastraci kočky je doba kdy je kočka již pohlavně dospělá (kvůli plnému rozvoji močových cest) tedy ve věku asi 7. – 12.měsíců, ale podle nejnovějších informací z výzkumů je možné zákrok provést i dříve.

Pár vět o kastraci kocourů

Kastrace kocourů je prováděna hlavně z důvodu, že dospívající kocour, který žije s majitelem v domě, značkuje svoje teritorium páchnoucí močí, v době říje se toulá, rve s ostatními kocoury, a může se z toulek vracet nejen poraněný, ale s parazity nebo infekční nemocí


1. kastrace kocoura je daleko jednodušší a méně náročnější zákrok než kastrace kočky. Jedná se o oboustranné odnětí samčích pohlavních orgánů – varlat, zákrok probíhá v celkové anestézii. Rány na šourku se nešijí, aby nevznikaly otoky a případné sekrety mohly odtékat, a zasypávají se antibiotickým zásypem
2. Kdy kocoura nechat kastrovat ? Někteří veterináři doporučují kastrace mezi 3. a 5. měsícem života, já ovšem jsem pro kastraci později, až po pohlavní dospělosti, tedy nejdříve po 7 mém měsíci, nebo až po roce věku, protože jinak nejsou dostatečně vyvinuté močové cesty a kocouři následně velice trpí problémy s močovým pískem atd....Pozdější věk na kastraci není, může se provézt kdykoliv i v později

Protože je kastrace kocourů jednoduchý zákrok, nestávají se často komplikace. Ojediněle může dojít ke sklouznutí podvazů, otoky šourku, zanícení rány atd,. Kocour by měl být doma pod dohledem 1 - 2 dny, a pokud nenastanou komplikace, zpravidla ihned přestane doma značkovat (někdy ovšem značkuje i měsíc až dva i po kastraci)

Kastrace kočky ani kocoura není příliš náročný zákrok a její cena v porovnání s tím, že byste nechávali utrácet nechtěná koťata, nebo pravidelně chodili k veterináři pro antikoncepční léky, je skoro stejná.

A na dědině je největší problém najít místo, kde kočka vrhla koťata, často jakmile zjistí, že jí je necháte utratit, následuje hned další říje a březost, a budoucí koťata schová o to lépe. A tak se stává, že se objeví až třeba ve 4 řech týdnech, kdy vykukují zpod různých skrývek, jsou divoká a plachá, nenechají se chytit, nemůžete je tedy ani prohlédnout, odčervit a nechat naočkovat proti infekčním chorobám, a za čas se rozběhnou po okolí, některá koťata zahynou nepříjemnou smrtí, jiná se odstěhují k sousedům a tam se dále jako polodivoké množí.

Víte, že kočky jsou nejčastějším roznašečem svrabu, který je přenosný i na lidi ? Ale i jiných parazitóz a nemocí, ohrožujících lidi (toxoplazma, vzteklina, ...).

Slovo závěrem

A jak řekla liška Malému princi : „Ochoč si mne .....Známe jen ty věci, které si ochočíme. ....Lidé už nemají čas, aby něco poznávali. Kupují u obchodníků věci úplně hotové. A poněvadž přátelé nejsou na prodej, nemají přátel. Chceš-li přítele, ochoč si mě!" ......... „Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal“.... (Antoine de Saint-Exupéry)

I Vy jste zodpovědní za svoje „lišky „ - tedy za svoje kočky, psy, a jiná zvířata, které jste k sobě připoutali, a vaše zodpovědnost by měla být aspoň v tom, že nebudete nekontrolovaně množit mláďata, která následně necitlivým, velice bolestivým a nehumánním způsobem sami sprovodíte ze světa.....

 

 

Najdete nás zde (kliknutím na odkaz se dozvíte další informace)

 

Mapa Naši zvířecí kamarádi Partnerské servery :-) Pet - shops Veterinární odkazy

 

   

Design by Svetainių kūrimas , copyright Dr.I.Lupeckova, 2010 , Weblight.cz